MALLX Alışveriş Merkezi Araştırmaları

 

MallX konsept, tematik arge çalışmaları, promosyon/ kampanya tasarımları, yatırım yapılacak AVM’ye karar alma, pazarlık süreci, shop mix- product mix ile ilgili kararlar, derinlemesine müşteri segmentler analizleri ve müşteri deneyimi üzerinde etkisi olan faktörlerle ilgili net bilgiler vermektedir. MallX perakendecilerin yatırımları veya AVM yönetimlerinin pazarlama stratejilerini oluştururken ilk aşamada inceleyecekleri ve hızlı karar almalarını sağlayan bir kaynaktır.

 

AVM'de olmak

 

Hangi AVM? AVM’nin hangi sosyo-ekonomik kitleye hitap ettiği, fiziksel şartları, hangi dükkanların yer aldığı, marka değerinizi karşılayıp karşılamadığı gibi sorulara cevap aramak gerekir. Markanız AVM içinde nerede? Dükkanınızın AVM içindeki konumu da, AVM seçimi kadar kritik bir karardır. Çevrenizde bulunan diğer markaların satışınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Tıpkı karmaşık bir devre gibi, doğru konumlandırılmış, ancak doğru akıma sahip bir mağaza en verimli şekilde çalışır.

 

Müşteri akışı

 

Her müşterinin bir satın alma formülü vardır. Müşterilerin tercihleri ve AVM’nin fiziki yapısı bir arada AVM’nin “davranış mimarisi”ni oluşturur. AVM içindeki yerin seçimi kadar, müşteri hareketlerinin analizi de başarı için önemli bir kriterdir. AVM’ye giren müşteri sayısı, dükkan içinde bulunan müşteri yoğunluğu, ne kadarının satışa dönüştüğü, müşterilerin hangi markaları eşleştirdiği, yoğun satış saatleri gibi bir çok okuma sayesinde verimlilik artışı sağlanır.

 

MallX Ne sağlar ?

 

 • AVM’nin verimliliğini ölçer ve diğer AVMler ile karşılaştırır.
 • Markayı doğru konumlandırmaya yardım eder.
 • AVM’ler içindeki sıcak satış noktalarını gösterir.
 • Segmentlerin satış performanslarını ölçer.
 • Markanın hizmet kalitesini rakipleriyle karşılaştırmalı olarak ortaya koyar.
 • Sübliminal raporlar müşteri algısının satış üzerindeki etkilerini öngörür.

 

Tıpkı elektrik akımı gibi, satış performansı da değişkenler doğru bilindiği takdirde matematiksel olarak hesaplanabilir. AVM içindeki performansınızı arttırmak için, enerji kaybettiğiniz noktaları bilmeniz gerekir.

 

Gerçekten kontrol sizde mi?

 

Rapor yapısı birçok katmandan oluşmaktadır

 

 • Bulunduğunuz AVM’ye nasıl karar verdiniz? Ne kadar müşteri toplamayı başarıyor ve maksimum kapasitesi nedir?
 • AVM’ler ile ilgili tüketici eğilimleri ve profilleri nelerdir? Markanız ve ürünleriniz bulunduğunuz AVM’ye uygun mu?
 • Markanız doğru katta mı? Daha fazla satış yapabileceğiniz başka alternatif konumlandırma ne olabilir?
 • Mağazalarınıza giren her 100 müşterinin yüzde kaçı potansiyel alıcıdır? Peki rakiplerinizin durumunu izliyor& musunuz? Müşteri payınızı biliyor musunuz?
 • Bulunduğunuz katta kimlerle komşusunuz? Satışınızı etkiliyorlar mı? Ya sübliminal etkiler ve sonuçlar?
 • Mağazanızdaki satış danışmanı (veya personel) sayısı rakiplerinizden farklı mı? Sayının satışınıza etkisi nedir?
 • Satış temsilcileriniz kurumsal prosedürleri ve satış tekniklerini ne kadar başarılı uyguluyorlar? Hizmet kalitesinin satışa etkisi var mı?
 • Çalışanlarınızın vücut dili (sözsüz iletişimi) size ne söylüyor?
 • Çalışan memnuniyetini ölçüyor ve İK uygulamalarınızda kullanıyor musunuz? Çalışanlarınız size ne kadar bağlı?
 • Bayi sahipleri veya yöneticiler ana merkezle olan süreçlerinden ne kadar memnunlar?

 

AVM Araştırmaları

MAP

MallX Map araştırmaları AVM'nin bulunduğu bölge veya şehir hakkında makro bir bakış açısı sağlamaktadır.

 

Bölgede bulunan AVM'lerin tercih edilme oranları, müşterilerin profili, gitme nedenleri ve daha birçok yararlı bilgiyi MAP modeli temel soru seti ile sunmaktadır. MAP ile başlayarak yakın çevrede oturanlar ve özellikle AVM’yi tercih etmeyenlerle görüşülmesi araştırma sürecindeki ilk adımlardan birisidir.

 

Alışveriş merkezleri, aynı bir elektronik çip gibi, karmaşık iç işleyişe sahip bir kara kutudur. AVM içindeki herhangi bir mağazanın sisteme nasıl entegre olacağı dışarıdan bakılarak ve araştırma yapmadan bilinemez. Bunun için kapalı kutunun açılması, işleyişin yakından incelenmesi gerekir. MALLX, mağazanızın yer aldığı AVM ve AVM’de birlikte yer alan diğer markalar ile etkileşimini analiz etmenizi sağlar. AVM’nin iç dinamiğini anlamanıza, verimliliğinizin ya da verimsizliğinizin sebeplerini bulmanıza yardımcı olur. Elde ettiğiniz bulgular ile mağazaya özel düzeltmeler yapabilir ya da başarılı olan modeli belirleyip markanızın diğer satış noktalarındaki gelişimini de hızlandırabilirsiniz.

EXİT SURVEY

EXIT Survey ise MAP ile eş zamanlı olarak mevcut müşteri memnuniyetini, majör gelişme alanlarını sorgulanmasını ve sık gelenler, gelmeyenler, rakip AVM kullanımları, çoğunlukla satın aldıkları kategoriler ve kişi profilleri hakkında bilgi toplanması ve bu değişkenler bazında analiz yapılmasını hedeflemektedir.

 

Eş zamanlı olarak mevcut ziyaretçilerle EXIT SURVEY yapılarak müşteri memnuniyetini, majör gelişme alanlarını sorgulanmasını ve sık gelenler, gelmeyenler, rakip AVM kullanımları, çoğunlukla satın aldıkları kategoriler ve kişi profilleri hakkında bilgi toplanması ve bu değişkenler bazında analiz yapılmasını hedeflemektedir.

 

MallX araştırmaları AVM'nin bulunduğu bölge veya şehir hakkında makro bir bakış açısı sağlamaktadır. MAP ile başlayarak yakın çevrede oturanlar ve özellikle AVM’yi tercih etmeyenlerle görüşülmesi araştırma sürecindeki ilk adımlardan birisidir.

 

MallX konsept, tematik arge çalışmaları, promosyon/ kampanya tasarımları, yatırım yapılacak AVM’ ye karar alma, pazarlık süreci, shop mix- product mix ile ilgili kararlar, derinlemesine müşteri segmentler analizleri ve müşteri deneyimi üzerinde etkisi olan faktörlerle ilgili net bilgiler vermektedir.

PULSE

MallX PULSE, kapsamdaki alışveriş merkezlerinde bulunan tüm zincir mağazalar hakkında anlık ve kümülatif bir çok bilgi verir.

 

Üretilen raporlar ile zincir mağazaların, nokta nokta, gün gün, rating ve performansı ölçülebilmektedir.

 

AVM’de bulunan markaların satışınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. AVM’ye giren müşteri sayısı, dükkan içinde bulunan müşteri yoğunluğu, ne kadarının satışa dönüştüğü, müşterilerin hangi markaları eşleştirdiği, yoğun satış saatleri gibi bir çok okuma sayesinde verimlilik artışı sağlanabilmektedir.

 

Hangi sorulara cevap bulacaksınız?

 • İlgilendiğim AVM/ler ne kadar verimli ?
 • Bir bütün olarak yapılabildiği gibi kat ve mağaza bazında da ölçüm yapabilir.
 • AVM’ler içindeki sıcak satış noktalarını gösterir ve segmentlerin satış performanslarını ölçer.
 • AVM’ye giren müşteri sayısı, dükkan içinde bulunan müşteri yoğunluğu, ne kadarının satışa dönüştüğü, müşterilerin hangi markaları eşleştirdiği, yoğun satış saatlerinin hangileri olduğunu tespit eder.
 • Farklı AVM'lerde bulunan mağazalarınızı birbirleriyle karşılaştırır.

 

MallX Pulse kimin için üretilir?

 • Mağaza sahipleri veya yöneticileri için.
 • Satış teşkilatı yöneticileri için.
 • Markasının AVM içerisinde ne durumda olduğunu merak eden yöneticiler için.
 • Açılacak/yatırım yapılacak mağazanın AVM içerisindeki konumuna karar vermek isteyenler için.

Birleşik Araştırmacılar

Araştırma tasarımında yeni yaklaşımlar

Fatih Sultan Mehmet Mah., Poligon Cad.

Workinton Buyaka Tower 3, 34771,

Ümraniye/İstanbul, Türkiye

0850 241 74 07

 

e-mail: info@birlesik-arastirmacilar.com.tr

Copyright © Birleşik Araştırmacılar | Tüm Hakları Saklıdır.